Przygotowanie maszyn rolniczych do sezonu. O czym warto pamiętać?
Konserwacja maszyn rolniczych jest bardzo ważna, dzięki niej bowiem sprzęt posłuży nam przez lata, będzie niezawodny i bezpieczny w użytkowaniu.
Podpowiadamy jak właściwie o nie zadbać!
Zadbane maszyny na zimę, to sprawne maszyny na wiosnę
Podstawą konserwacji maszyn rolniczych, a zwłaszcza ciągników jest ich staranne umycie po zakończeniu sezonu. Zanim nasze maszyny zostaną schowane, by odbyć zasłużony odpoczynek przez następnym sezonem, muszą zostać oczyszczone z ziemi. Brudu można łatwo się pozbyć, stosując pianownicę wraz ze środkiem pianotwórczym. Przy pomocy tego urządzenia można szybko doczyścić nawet mocno zaschnięte złogi ziemi.
Należy także wyczyścić szyby w celu zapewnienia sobie w przyszłości dobrej widoczności oraz nasmarować elementy mechaniczne.
Podczas konserwacji maszyn rolniczych równie istotne jest zrobienie przeglądu filtrów i chłodnic, woskowanie i zainstalowanie termostatów. Przyda się też oczyścić spryskiwacz, można to zrobić za pomocą sprężonego powietrza.
Dobrym pomysłem jest także zadbanie o czystość kabiny - umili to powrót do pracy.
By praca była prostsza i w pełni efektywna, zalecamy dobieranie jak najlepszych maszyn rolniczych, zarówno polskich jak i zagranicznych, które oferujemy, a także skorzystanie z naszego szerokiego wyboru części do ciągników i maszyn.
Przygotowanie maszyn rolniczych na wiosnę i rozpoczęcie sezonu
Tuż przed rozpoczęciem sezonu ponownie musimy zatroszczyć się o uzupełnienie olejów i sprawdzenie filtrów oraz ewentualnych wycieków (nigdy nie wiadomo, co mogło się zdarzyć przez długą zimę). Warto także zerknąć jeszcze raz na system klimatyzacji i połączonych z nią układów, bo działająca klimatyzacja znacznie poprawi komfort jazdy.
Sprawdźmy płyny hamulcowe i chłodnicze, upewnijmy się, że okablowanie i izolacja akumulatora jest w należytym porządku. Wejdźmy do kabiny i sprawdźmy, czy wszystkie systemy działają. Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu ogumienia i ciśnienia w oponach! Dobrym pomysłem jest też odświeżenie lakieru - nie tylko ze względów estetycznych, ale pod złuszczoną farbą mogą zbierać się wilgoć i brud powodujące korozję.
Nowoczesne maszyny bazują w olbrzymiej mierze na systemach elektronicznych. Najrozsądniejszym działaniem będzie więc oddanie maszyny do specjalistycznego serwisu, który zdiagnozuje wszelkie problemy, mogące powstać podczas okresu przechowywania maszyny. Pomoże to zoptymalizować jej działanie i zadbać o bezpieczeństwo użytkowników.