Jakie maszyny kupić, jeśli zajmujemy się rolnictwem ekologicznym?
Działalność rolnicza w przypadku wielu gospodarstw wielkoobszarowych staje się coraz bardziej wyspecjalizowana i zautomatyzowana. Poza produkcją na dużą skalę mającą na celu dostarczanie znacznych ilości tanich płodów rolnych popularne stają się również uprawy ekologiczne. Przy takim profilu uprawowym akcent kładzie się na jakość uzyskiwanych plonów, koncentrując się na tym, by pozyskiwać je wyłącznie metodami naturalnymi. Nie wyklucza to jednak korzystania z nowoczesnych maszyny rolniczych. W Lesznie szeroki wybór sprzętu potrzebnego w każdym gospodarstwie rolnym można znaleźć w firmie KUNERT z Poladowa, będącej dystrybutorem wielu urządzeń oraz zajmującej się ich serwisem i sprzedażą części. Przyjrzyjmy się bliżej uprawom ekologicznym.
Czym jest rolnictwo ekologiczne?
Rolnictwo ekologiczne to prowadzenie działalności w sposób zbliżony do tradycyjnego, przy którym szczególną uwagę zwraca się m.in. na zatrzymywanie w glebie substancji organicznych, będących źródłem składników odżywczych dla nowych zasiewów, a także zmniejszanie erozji gleby i zapobieganie utracie wody. Uprawy ekologiczne wkluczają stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych, organizmów modyfikowanych genetycznie oraz pestycydów spoza wykazu środków dopuszczonych. Ważne jest też korzystanie z odpowiedniego materiału siewnego. Możliwe jest jednak używanie nawozów organicznych np. obornika, gnojowicy, kompostu bądź nawozów zielonych. Walka z chwastami jest prowadzona zwykle wyłącznie metodami mechanicznymi.
Jakie maszyny sprawdzą się w gospodarstwach ekologicznych?
Gospodarstwa ekologiczne korzystają z różnego typu maszyn rolniczych, a ich rodzaje są w dużej mierze takie same, jak przy innych technologiach uprawowych. Różnice polegają m.in. na częstszym korzystaniu z agregatów wyposażonych w brony talerzowe czy kultywatorów, a także sprzęcie do mechanicznego pozbywania się chwastów np. włók, pielników, obsypników lub chwastowników bądź urządzeń do podawania nawozów naturalnych od rozrzutników obornika po zestawy do podawania gnojowicy.